0 212 217 9535 - 36 - 38 (PBX)  Whatsapp 0 543 952 0563 ACİL  0 552 217 9535

Yeni Korona Virüsü - COVID 19

6 MAYIS 2020itibarıyla dünya genelinde ;

3 milyondan fazla teyit edilmiş koronavirüs vakası ve toplam 260 bini aşkın ölüm var.

Yeni Koronavirüs (COVID-19) Nedir?

İlk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde Aralık ayının sonlarında ateş, öksürük, nefes darlığı ile kendini gösteren bir virüstür. Salgın ilk hayvan pazarında bulunanlarda tespit edilmiştir. Daha sonra insandan insana bulaşarak Vuhan başta olmak üzere Hubei eyaletindeki diğer şehirlere ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin diğer eyaletlerine yayılmıştır. Hayvanlardan insanlara bulaştığı gösterilmiştir.

Yeni Koronavirüs (COVID-19) Belirtileri Nelerdir?

Belirtisiz olgular olabileceği gibi en çok karşılaşılan belirtiler ateş, öksürük ve nefes darlığıdır. Şiddetli olgularda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilmektedir.Özellikle 60 yaş üzeri ve kronik rahatsızlığı olan kişilerde hayati risk yüksektir.

Yeni Koronavirüs (COVID-19) Nasıl Bulaşır?

Hasta bireylerin öksürmeleri aksırmaları ile ortama saçılan damlacıkların solunması ile bulaşır. Hastaların solunum parçacıkları ile kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağıza götürülmesi ile de virüs alınabilir. Kirli ellerle göz, burun veya ağıza temas etmek risklidir.

Yeni Koronavirüs (COVID-19) Tanı Nasıl Konur?

PCR testi ile ve tomografi ile tanı konmaktadır.

Yeni Koronavirüs (COVID-19) 'den Korunma Yolları.

Akut solunum yolu enfeksiyonları ile aynı tedbirler alınır.Bunlar;

  • El temizliğine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye ,eğer çok kirliyse veya riskli temas olduysa en az 30sn sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır. Antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir. %80 lik kolonya virüslerin dış çeperlerini parçaladığı için etkilidir.Antiseptik ve kolonya içilmemeli, antiseptik buruna çekilmemelidir.
  • Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir.
  • Hasta insanlarla temastan kaçınmalıdır (mümkün ise en az 1,5 m uzakta bulunulmalı).
  • Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık yıkanmalıdır.
  • Salgın olmadığı sürece sağlıklı kişilerin maske kullanmasına gerek yoktur. Herhangi bir viral solunum yolu enfeksiyonu geçirmekte olan kişinin öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağzını tek kullanımlık kağıt mendil ile örtmesi, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içini kullanması, mümkünse kalabalık yerlere girmemesi, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burnunu kapatması, mümkünse tıbbi maske kullanması önerilmektedir.N95 maskeler sağlık çalışanlarınca ve hasta kişilerce kullanılmalıdır.Maske ve eldivenlerin bilinçsiz kullanılması risklidir.
  • Eğer kişinin yurdışı seyahat öyküsü var ise 14 gün evde karantina şartlarına uyması önemlidir.
  • Hasta kişi şahsi kullanım eşyalarını ayırmalıdır,aynı ev içinde ayrı odada izole olmalıdır.Evcil hayvanı var ise aynı kuralları uygulaması gerekir.Mümkünse ayrı tuvalet kullanılmalı ve 1/10 sulandırılmış çamaşır suyu ile hijyen sağlanmalıdır.