0 212 217 9535 - 36 - 38 (PBX)  Whatsapp 0 543 952 0563 ACİL  0 552 217 9535

Vajinal Mantarlar

Mantar denilen mikroorganizmalar normalde vajen florasına dahil olmayan organizmalardır. Kadın genital sisteminde ilk defa 150 yıl önce tespit edilmiştir.

Sorularınızı İSTANBUL TIP MERKEZİ KADIN DOĞUM UZMANI Opr. Dr. Selma Özkan yanıtladı

Vajinal Mantar Nedir?

Normal koşullarda vagen florası birçok mikroorganizma içermektedir. Bu mikroorganizmalar vajenin değişik savunma mekanizmaları sayesinde enfeksiyon nedeni olmazlar. Mantar dediğimiz mikroorganizmalar normalde vagen florasına dahil olmayan organizmalardır. Kadın genital sisteminde ilk defa 150 yıl önce tespit edilmişlerdir. Vajende görülen değişik mantar tipleri vardır. En yaygın görüleni, q,3 oranında,Candida albicans’dır. Torulopsis candida ( % 12,1) C. Parapsilosis ( % 6,4 ), C. Tropicalis... gibi tipleri de vardır. Son yıllarda reçetesiz ve bilinçsiz ilaç kullanımı sonucu C. Albicans dışı türleri artmıştır.

Vajinal Mantar Enfeksiyonun Belirtileri Nelerdir?

Belirtiler oldukça rahatsız edicidir. En baskın belirtisi vulva ve vajinada kaşıntıdır. Kaşıntı hafif veya şiddetli olabilir ve genellikle adet dönemine yakın dönemde başlar. Vulvada kızarıklık, ödem, kaşıma bağlı sıyrıklar ve çatlaklar görülebilir. İdrar yaparken ve cinsel ilişkide acı ve yanma hissedilebilir. Koyu peynir ezmesi tarzında kokusuz bir akıntıda yapar. Eğer işin içine başka patojen ajanlar da karışırsa akıntı kokulu olabilir.

Vajinal Mantar Enfeksiyonunun Sık Görüldüğü Durumlar Nelerdir?

*Gebelik
*Antibiotik tedavisi
*Diabet
*Kortizon ve bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullanımı
*Doğum kontrol hapları
*Dış genital organda ısı ve nem artışı (Sentetik iç çamaşırı, dar pantolon, kilotlu çorap kullanma )
*Östrojen yetersizliği

TEDAVİSİ NEDİR?

Lokal ve oral (ağızdan) kullanılan antifungal ilaçlardır. Tedavi esnasında cinsel ilişkiye ara verilmeli hastanın eşi de tedavi olmalıdır.

erotik shopcinsel dünya