0 212 217 9535 - 36 - 38 (PBX)  Whatsapp 0 543 952 0563 ACİL  0 552 217 9535

Saç Dökülmeleri ve Tedavisi

Saç dökülmesi bir çok kişinin şikayetçi olduğu bir problemdir. Problemin saç dökülmesinde bir artış mı, yoksa saçlarda seyrelme ve kelleşme mi olduğu muhakkak belirlenmelidir. Saç dökülmesi en çok tarama ve yıkanma esnasında belirginleşir.

Günde 100 kadar yıkama sonrasında ise 200’e yakın saçın dökülmesi normaldir. Bu sayının üzerindeki dökülmeler normal değildir ve bir Dermatoloji Uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Saçlarda dökülme doğum ateşli hastalık, ağır hastalık, yaralanma ve cerrahi girişimden 2-3 ay sonra görülebilir. Bazen de guatr tedavisinde kullanılan ilaçlar, A vitaminleri, kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar dökülmeye neden olabilir. Uçlarında küçük beyaz şişkinlikler olan saçlar genellikle dökülür. Bu tarz dökülmelerde saçlı deri normaldir. Tedavi gerekmez, saçlar genellikle kendiliğinden gelir.

Bunun dışında demir eksikliğine bağlı kansızlık, guatr gibi hastalıklarda saçlar dökülebilir.Bu durumda dökülmenin durması için altta yatan hastalığın tedavi edilmesi gerekir.

Halk arasında saç kıran olarak bilinen alopesi areata hastalığında ize saçların tamamıyla döküldüğü iyi sınırlı para şeklinde alanlar vardır. Tedavi de kapalı uygulama ile k kortizonlu krem uygulaması,saçsız alanlar kortizon enjeksiyonu yapılabilir.Bazen sistemik kortizon tedavisi uygulanabilir. Ayrıca saç çıkışını uyaran bazı ilaçlar da tedavide uygulanabilir. Bu tip saç dökülmelerinde muhakkak bir Dermatoloji Uzmanına başvurulmalıdır.

Diğer bir saç dökülmesi daha sıklıkla erkeklerde görülen, fakat son yıllarda kadınlarda da artış gösteren şakaklar ve tepedeki saçların seyrelmesi veya yama tarzında dökülmesi ile karakterlidir. Bu tip dökülme erkeklerde daha fazla görüldüğü için erkek tipi saç dökülmesi veya kalıtsal saç dökülmesi olarak bilinir. Erkeklerde bu tip saç dökülmesi şakaklarda ve tepede görülür. Kadınlarda genellikle saçlı derinin üst bölümündeki saçların bütününde seyrelme görülür. Saçların seyreldiği bu alanların kenarlarında olgunlaşmamış ince,kısa,uca doğru giderek incelen saçlar bulunur.

Kadınlarda dökülme ile birlikte sivilce, kıllanma artışı, adet düzensizliği problemi var ise Dermatoloji Uzmanı tarafından derin araştırma yapılmalıdır.

Tedavilere cevap vermeyen olgularda başın enseye yakın bölgesinden alınan saç transplantları 1-2 saç kökü içeren küçük deri parçaları halinde saçın ön bölümüne ekilebilir.

SAÇ MEZOTERAPİSİ

Merkezimizde saç dökülmesi şikayeti ile gelen hastalar, deri- saç- tırnak konusunda uzman dermatolog doktorumuz tarafından dikkatlice muayene edilir. Aile anamnezi, dökülme başlangıç yaşı, boya-fön yapma sıklığı, sistemik hastalıkların olup olmadığı tespit edilir. Gerekli tedavi ile birlikte Saç Mezoterapisine alınır. Uygulama kısmi dökülmeler ve bilhassa kadınlarda oldukça başarılıdır.

Erkeklere ise daha ziyade Saç Ekimi önerilmektedir

Saç Mezoterapisi; saç derisine, kan dolaşımını arttırıcı ve yeni saç oluşumu için gereken bazı özel maddelerin enjekte edilmesidir. Ortalama 1 hafta arayla 5-6 seans yeterli olmaktadır. Bu süre sonunda saç dökülmesinde azalma, yeni saç oluşumunda artış kaydedilmiştir.

1 gün sonra banyo yapılabilir.

erotik shopcinsel dünya