RENKLİ DOPPLER ULTRASON

ULTRASON

Tüm Batın USG

Üst Batın USG

Alt Batın USG

Üriner Sistem

Pelvik USG

Meme USG

Tiroid USG

Scrotal USG

Kalça USG

Yüzeysel USG

Boyun USG

DOPPLER

Karotis - Vertebral Doppler

Alt ve Üst Exremite Arteriyel

Alt ve Üst Exremite Venöz

Pelvik Doppler

Scrotal Doppler

Tiroid Doppler

Penil Doppler

Renal Doppler

Renkli Dopler Ultrason

Ultrason görüntülüme yöntemleri günümüzde sadece siyah beyaz şeklinde değildir. Renkli dopler ultrason adı verilen görüntüleme yöntemiyle ultrason renkli şekillerde de uygulanabilmektedir. Renkli dopler ultrason görüntüleme yöntemi bilinen siyah beyaz ultrason yönteminin yanında bir destek göreviyle kullanılabilmektedir.

Renkli Dopler Ultrason Nedir?

Bireylerin hastalık teşhisi, riskli durumları ve hamilelik döneminde takviye niteliğinde kullanılan bir renkli ultrason yöntemidir. Dopler ultrason bireylerin daha detaylı bir şekilde incelenmesine olanak sağlamaktadır. Birçok hastalığın teşhisi için kullanılan renkli dopler ultrason özellikle hamilelik dönemlerinde detaylı bir incelemede kullanılmaktadır. Anne ve bebeğin durumunun ayrıntılı bir şekilde görebilmek açısından oldukça kullanışlı bir yöntemdir.

Renkli Dopler Nasıl Çekilmektedir?

Gri ve diğer renkler olan kırmızı ve mavi renkler dopler ultrasonda sıklıkla tercih edilmektedir. İlk aşamada gri renk ile inceleme yapılmaktadır. Daha sonra ise renk seçimi incelenen bölgeye göre seçilmektedir. Renkli dopler ultrason bu şekilde günümüzde kullanım alanı yayılım göstermektedir.

Renkli Dopler Ultrasonun Yapılma Nedenleri

Bireylerin hastalık teşhisinde ve riskli bir hastalık durumunun tespitinde kullanılması kişilerin sağlıklarını koruması açısından önem arz etmektedir. Özellikle mevcut bir hastalığın tedavisinin bir an önce başlanması amacıyla da bu yöntem kullanılmaktadır.

Erken teşhis ve erken başlanan bir tedavi süreci bireylerin hayatının riske girmesinin önüne geçecektir. Özellikle hamilelik sürecinde anne ve bebek sağlığı açısından herhangi bir riskin kısa sürede tespit edilmesi büyük bir önem taşımaktadır.

Hamilelik Sürecinde Renkli Dopler Ultrason Kaçıncı Haftada Uygulanabilir?

Renkli dopler ultrason özellikle hamilelik dönemindeki anneler için kullanılmada en çok tercih edilen yöntemdir. Bebeğin sağlığının ve annenin sağlığının detaylı bir şekilde incelenebilmesi açısından kullanımı tercih edilmektedir. Ayrıca bebeğin gelişimi süresince bir anormallik var mı bu da tespit edilmektedir.

Ancak hamilelik sürecinde renkli dopler ultrason yönteminin uygulanabilmesi için belirli bir zaman aralığı bulunmaktadır. Öncelikle bebeğin yüzünün oluşmasının beklenmesi bu yöntemin uygulanması açısından önemlidir. Özellikle bebeğin gelişim aralığının 11. ve 13. haftalar aralığında izlenmesi ve ultrason yönteminin kullanılması açısından da elverişli bir zaman aralığıdır.

Ancak bebeğin gelişim dönemi 18. haftalara doğru ilerledikçe daha net bir hal alacak ve renkli dopler ultrason ile görüntüleme işlemi yapmak daha kolay bir hal alacaktır. Bu yüzden en az 11. hafta olmak üzere ilerleyen haftalarda bebeğin net bir görüntüsünü alabilmek amacıyla renkli dopler ultrason yöntemini kullanmak oldukça elverişlidir.

Şişli Renkli Dopler Ultrasonun Kullanımın Tercih Edildiği Diğer Alanlar Nelerdir?

Renkli dopler ultrasonun kullanım alanları geniş olmakla birlikte sırasıyla;

- Hamilelik dönemindeki annelerin ve bebeklerinin sağlıklarının izlenmesinin yanında,

- Kas rahatsızlıklarında,

- Enfeksiyon olup olmadığı konusunda tanının konulmasında,

- Felç risklerinde,

- Vücudun çeşitli bölgelerindeki tümörlerin tanılanmasında,

- Karaciğer ve böbrek rahatsızlıklarında,

- Kalp ritmi bozukluklarında,

- Daralmış ya da tıkanmış damarların tespitinde

- Anevrizma tanısının koyulmasında,

- Tiroit bezi rahatsızlığı olan bireylerin detaylı bir şekilde incelenmesinde,

- Genital bölge hastalıklarının tespiti ve tanısında kullanımı tercih edilmektedir.

Renkli Dopler Ultrason Sonucu Ne Zaman Çıkar?

Oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan renkli dopler ultrason sonuçları bir ultrason taraması yöntemi olduğundan kısa sürece sonuçlanabilmektedir. Ultrason işlemi yapıldıktan sonra doktorun hazırlayacağı bir raporla birlikte ultrason sonuçları da bireylere verilmektedir.

Herhangi bir riskli durum içeren bir sonuçla karşılaşıldığında ise tekrardan renkli dopler ultrason ile görüntüleme işlemi yapılabilir ve riskli durumun tespiti kısa süre içerisinde edilmektedir. Erken tanının hayat kurtardığı hiçbir zaman unutulmamalıdır.