0 212 217 9535 - 36 - 38 (PBX)  Whatsapp 0 543 952 0563 ACİL  0 552 217 9535

ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ

AYAK BİLEĞİ BURKULMALARI

Teşhis Nasıl Konuluyor?

Çarpma yada düşme nedeniyle ayağınız burkulduğunda genellikle ani ve şiddetli bir ağrı ve morarma oluşuyor. Burkulmanın şiddetine göre şikayetiniz farklılaşabilir. Burkulmadan sonra hafif hafif üzerine basabilirsiniz. Ancak ağrı şidetliyse,cilt altındaki damarların bağlarla beraber yırtılıp kanamasına bağlı olarak morarma ve şişme varsa,üzerine basmanız zorlaşır.

İSTANBUL TIP MERKEZİ ORTOPEDİ UZMANIMIZ:
“Bu şekilde başvuran bir hastada durumun tespiti için hekime en çok yardımcı olacak şey ayak bileğinin muayenesidir. Muayene ile bağlardaki yırtığın şiddeti, hangi bağların yırtıldığı konusunda fikir sahibi olunur.

Tedavi Yöntemleri

Şişliği kontrol etmek, ağrıyı gidermek ve yere basmayı kontrol etmek burkuma tedavisinin temelini oluşturuyor. Bunun için ayak bileğine elastik bir bandajla sargı yapılmaktadır.
“Buz uygulaması ile bölge soğutulur. Hasta istirahat ettirilir ve ayak bileği altına yastık gibi bir cisim konarak ayak yüksekte tutulur. İlk günlerde koltuk değneği kullandırılır. Yaralanmanın şiddetli olduğu vakalarda alçı tedavisi uygulanabilir. Tedaviye daha sonra ayak bileğine özel bandaj ve bileklik takarak devam edilir. Ayak bileğinde yırtılan bağların tam olarak iyileşmesi yaklaşık 6 haftalık bir dönemdir.”

Tekrarlayan Burkulmalar

Burkulmalarda tedavinin zamanında ve gerekli sürede yapılması büyük önem taşıyor. Aksi halde yırtılan ayak bileği bağları koly kolay iyileşmiyor.Bu da burkulmanın sıklıkla tekrarlanacağı anlamına geliyor. Ayak bileğinde boşluk hissi, ağrı ve şişlik gibi şikayetler olabileceğini hatırlatırız.

“Bu durumda hastaya öncelikle ağrı ve şişlik gideri egzersiz ve fizik tedavi programları uygulanır. Bu tedavilerin amacı,yırtık bağlardaki sinir uçları ile beyin arasındaki bağlantının yeniden sağlıklı olarak oluşturulması ve bu sayede hem sağlık hem de güvenli bir yere basma sağlanmasıdır. Ayak bileği için hazırlanan özel bandajlar da bu durumda tedaviye yardımcı olabilirler. Bu tedaviler ayak bileğinin tekrarlayan burkulmaların ve gevşekliğini önlemeye yetmezse yırtılmış bağlar yerine yeni bağ oluşturmak esasına dayanan ameliyatlar yapılır.En çok kullanılan yöntem ayak bileği bölgesindeki peroleva brevis tendonunun özel bir ameliyatla yan bağ şeklinde kullanılmasıdır. Bu ameliyattan sonra hastaya 6 haftalık bir alçı veya özel atel tedavisi ile ardından rehabilitasyon gereklidir.”

Ortopedi Uzmanımızın çalışma saatleri için Lütfen 0 212 217 95 35 ten bilgi alınız

erotik shopcinsel dünya