0 212 217 9535 - 36 - 38 (PBX)  Whatsapp 0 543 952 0563 ACİL  0 552 217 9535

Jinekolojik Kanserler

MEME KANSERİ

Meme kanserinin belirtileri nelerdir?

Meme kanserinin ilk belirtisi genellikle hasta tarafından hissedilen bir kitledir.
Bu kitle ağrılı veya ağrısız olabilir. Diğer belitiler kanlı akıntı, meme cildinde çekilmeler, içe göçmeler, kızarıklık veya yaralar, koltukaltında büyümüş lenf düğümleridir.

Meme kanserinde çevresel faktörlerin etkisi var mıdır?

Meme kanserinde erken teşhiş önemli midir? Erken teşhis için neler yapılabilir?
Meme kanserinde erken teşhiste en önemli faktör bayanların kendi kendilerini muayene etmeleridir. Bu muayene her ay adet bitiminde banyo esnasında yapılmalıdır. Su ve sabun kayganlığı arttırdığı için küçük kitlelerin bile fark edilmesi kolaylaşır. Bir kitleden şüphelenildiğinde hemen hekime başvurulmalı ve doktor muayenesinden geçilmelidir.

Mamografinin meme kanserinin teşhisinde yeri nedir?

Meme kanserinin bir diğer erken teşhis yöntemi de mammografidir. Mammografi henüz elle farkedilemeyecek milimetrik boyuttaki kitleleri yakalayabilmektedir. 40 yaş üzeri iki yılda bir, 50 yaş üzeri yılda bir mammografi önerilmektedir.

Meme kanseri yaşı küçülüyor mu?

Meme kanseri 30’lu yaşlarda görülmeye başlar. Ortalama teşhis yaşı 60’dır. Ancak son yıllarda daha erken ve daha küçük tümörler de teşhis edilebildği için bu yaş daha erkene kaymıştır

Meme kanseri oranı artıyor mu?

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanserdir. ABD’de yapılan çalışmalarda meme kanseri her 11 kadından birinde görülmektedir. Bir yıl içinde görülme olasılığı ise 100’de 1’dir.

Meme kanseri olasılığı yüksek olan risk grupları hangileridir?

Meme kanserinin %9’u aileseldir. Anne veya kızkardeşinde meme kanseri olanlarda risk artmıştır. Aşırı kilo, ilk adetin 12 yaşından önce görülmesi, 50 yaştan sonra adet görmeye devam edilmesihiç çocuk doğurmamış olmak, ilk çocuğunu 35 yaştan sonra doğurmak da riski yükselten faktörlerdir.

RAHİM KANSERLERİ

Kaç çeşit rahim kanseri vardır?

Jinekolojik organları kabaca üçe ayırabiliriz: 1.Serviks 2.Endometrim 3.Overler Her kısımdan farklı kanserler çıkabilmektedir.

Serviks(rahim boynu) kanserinde risk faktörleri nelerdir?

İlk cinsel ilişkinin erken yaşta gerçekleştiği kadınlarda, erken yaşta evlenenlerde, çok partnerli kadınlarda, hayat kadınlarında, herpesvirus tip2 veya HPV ile infekte olanlarda servix kanseri daha sık görülmektedir. Bakirelerde hemen hiç rastlanmaz.

Serviks kanserinin erken tanısı nasıl olur?

Serviks kanserinde iki dönem vardır: kanser öncesi dönem ve kanser dönemi. Kanser öncesi dönemde rahim ağzında tektük kanser hücreleri görülmeye başlar. Buna hafif displazi denir. Yıllar içinde bu kanser hücreleri arttıkça ağır displaziye dönüşür. Daha ileri dönemde kanser hücreleri yayılmaya başlayınca gerçek kanser dönemine geçilmiş olur. Hafif displazi döneminden kanserleşmeye geçiş 88 ay sürmektedir. Kanser öncesi dönemi bu kadar uzun olan rahim ağzı kanserinde erken tanı için bu dönemde smear testi çok önemlidir. Yılda bir yaptırılan smear testi kanser hücreleri henüz çok az sayıda iken kanseri yakalayabilir.

Erken yakalanmış bir serviks kanseri ile geç kalınmış serviks kanserinin tedavisi arasındaki farklar nelerdir?

Hafif displazi döneminde LEEP prosedürü ile rahim ağzının sadece kanserli mukozası çıkarılarak veya rahim ağzının bir kısmı koni şeklinde çıkarılarak çok küçük bir operasyonla tedavi mümkün olmaktadır. Kanser tam olarak geliştiğinde ise çok daha büyük bir operasyonla rahim ve çevra dokuların ve lenf bezlerinin geniş olarak çıkarılma zorunluluğu vardır. Daha ilerlemiş kanserlerde radyoterapi(ışın tedavisi) de gerekmektedir.

Serviks kanserinde belirtiler nelerdir?

Kanser öncesi dönemde hiçbir belirti vermeyebilir. Sadece akıntı olabilir. Bazen ilişki sonrası kanama yapabilir. Menopoz sonrası kanamaya da sebep olabilir.

Endometrium(rahim iç yüzeyi) kanserinin belirtileri nelerdir?

En önemli belirti anormal kanamadır. Bu menopz sonrası kanama şeklinde olabileceği gibi, menopoz öncesi yıllarda uzun süren yoğun kanama şeklinde de ortaya çıkabilir.

Endometrium kanserinin risk faktörleri nelerdir?

Ortalama yaş 61’dir. Hastaların sadece %5’i 40 yaşın altındadır. Obesite(aşırı kilo), hiç çocuk doğurmamış olmak, 52 yaşından sonra menopoza girmek(risk 2.5 kez artar.) diyabet, yüksek tansiyon rsk faktörlrini oluşturur.

Endometrium kanserinin tasnısı nasıl konur?

Kesin tanı biopsi ile konur. Biopsi vakum aleti ile muayenehane koşullarında veya genel anestzi altında yapılabilir

YUMURTALIK KANSERLERİ

Yumurtalık kanserleri nelerdir?

Yumurtalık kanserleri kadınlarda en sık ölüm nedeni olan genital kanserlerdir. Kanserden ölüm nedenleri arasında dördüncüdür(meme, akciğer ve kalınbarsak kanserinden sonra). Japonya hariç endüstrileşmiş ülkelerde nisbeten daha çok görülür. Bu yüzden çevre faktörleri veya beslenme alışkanlıkları suçlanmış, ama kesin bir sonuca ulaşılamamıştır.

Yumurtalık kanseri nasıl belirtiler verir?

Erken bir belirtisi yoktur. Genellikle büyüdükçe kitle belirtileri verir(karında şişkinlik, kitle ele gelmesi, nadiren ağrı).

Yumurtalık kanserleri hangi yaşlarda görülür?

Ortalama yaşı 50-59’dur. Ama genç yaşlarda görülen tipleri de vardır.

erotik shopcinsel dünya