0 212 217 9535 - 36 - 38 (PBX)  Whatsapp 0 543 952 0563 ACİL  0 552 217 9535

Hepatit B

Hepatit B, aynı adı taşıyan virüsün karaciğere yerleşip orada çoğalarak karaciğeri tahrip etmesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır.

HEPATİT B VİRÜSÜ NEREDE BULUNUR?

Hepatit B virüsünün tek kaynağı insandır. Hepatit B virüsü hasta yada taşıyıcı insanın kanında ve tüm vücut sıvılarında (tükürük, idrar, ter, semen, vajinal salgı v.b.) bulunur.

NASIL BULAŞIR?

  • Hepatit B virüsü başlıca kan yoluyla bulaşır. Kan ve kan ürünlerinin kullanımı, kirli enjektörler, cerrahi müdahale, kuaför ve berberlerdeki iyi sterilize edilmemiş manükür-pedikür setleri, traş bıçakları, makaslar ve diş fırçaları Hepatit B virüsünün bulaşmasına aracılık yapabilmektedir.
  • Diğer bulaşma yolları ise cinsel ilişki ve taşıyıcı annelerden doğum sırasında bebeklerine bulaştırır.
  • Hepatit B virüsü çok kolaylıkla bulaşabilir. Derideki bir çatlak ya da açık yara ile temas eden bir danla kan ya da tükürük bile hastalığın bulaşması için yeterlidir. Örneğin Hepatit B virüsü, AIDS virüsünden çok daha bulaşıcıdır.

HEPATİT B ÖNEMLİ BİR HASTALIK MIDIR?

Hepatit B, karaciğer yetmezliği, siroz, karaciğer kanserine yol açabilir ve ölümlere yol açabilir. Tedavisi yoktur. Türkiye’de her iki kişiden biri Hepatit B virüsü ile temas etmiş durumdadır. Her 10 kişiden biri virüsü taşımaktadır.

BU HASTALIKTAN NASIL KORUNMALIYIZ?

Tedavisi olmayan bu hastalığa karşı tek yol aşılanmadır. Aşı, ilk dozdan 1 ay sonra ve 6 ay sonra olmaküzere toplam 3 doz uygulanmalıdır.

erotik shopcinsel dünya