0 212 217 9535 - 36 - 38 (PBX)  Whatsapp 0 543 952 0563 ACİL  0 552 217 9535

Ekokardiyografi

Ekokardiyografi (EKO) nedir ?

Renkli, üç boyutlu kalp ultrosonudur. Yaklaşık 15 yıldır dünyada ve Türkiye'de kullanılmakta olan bir uygulamadır. Gelişen teknoloji ile birlikte gün geçtikçe cihazların daha modern hale gelmesi, hekimlere daha detaylı bilgi verme olanağını sağlamaktadır.

Ekokardiyografi kimlere uygulanabilir ?

Ekokardiyografi yaş sınırlaması olmaksızın herkese yapılabilr. Ekokardiyografi uygulamasında görüntüyü sağlayan Ultrason dalgaları hiç bir şekilde insan vücuduna zarar vermez. Hamile bayanlarda da rahatlıkla uygulanır, anne ve bebek için hiç bir riski yoktur.

Ekokardiyografi ne zaman çekilir ?

Ekokardiyografi kalp kapakçığı rahatsızlığı, kalp yetersizliği, doğuştan kalp rahatsızlığı olan insanlarda mutlaka yapılması gerekli olan bir tetkiktir. Tıptaki başka hiç bir uygulama belirtilen bu hastalıklar hakkında daha detaylı bilgi vermez.Bu nedenle hiç bir şikayeti olmayan, kendini tamamen sağlıklı hisseden kişilerde dahi EKO' nın rutin olarak uygulanmasında fayda vardır. Bu rutin uygulama sonucu gizli olan kalp rahatsızlıkları tespit edilebilir.

Genelleme yapılması gerekirse 40 yaşını geçen her erkek ve menopoza giren her kadının yılda birdefa rutin olarak EKO yaptırması gereklidir. Bu uygulama Avrupa ülkelerinde uzun yıllardır rutin uygulama içersinde yer almaktadır.

Çocuklarda Ekokardiyografi (EKO) uygulaması

Periyodik çocuk sağlığı taramaları esnasında halk dilinde üfürüm olarak adlandırılan normal dışı bir kalp sesi tespit edilmesi ile altta yatan sebebi öğrenmenin tek yolu renkli doppler ekokardiyografidir.

Çocuklarda sık görüldüğünü yine halk arasında kalp deliği (kalp duvarı Anomelileri, ASD, VSD, Foramen ovale) ramatizmal kalp kapakçığı hastalıkları ve doğuştan olan kalp damar anomalileri (Ductus arteriozus Tektroloji Fallot vs.) Ekokardiyografi uygulaması ile kolayca saptanmakta ve hastalığın türü teşhis edilmektedir.

Ekokardiyografi sonucu yapılan uygulamalar

1) Kalp kapakçığı rahatsızlığı

(Mitral yetersizlik ve darlık)
(Aort yetersizliği ve darllığı)
(Pulmoner yetersizlik ve darlığı)

Bu hastalıkların derecesine ve seviyesine göre hastanın kalp kapağının yenilenmesi (kalp kapağı protezi) veya balon ile açılması (valvuloplasti) uygulanmaktadır.

EKO ile erken teşhis şansını yakalayan hastalar, bu riskli uygulamaya gerek duyulmadan ilaç tedavisiyle ameliyatsız kurtulabilir.

2) Kalp yetersizliği (kalp kaslarının kasılma kusuru)

Orta ve ileri yaşta sık rastlanan bu hastalığın zaman içinde tespit edilmesi büyük önem taşımaktadır. İlaç tedavisi ile hastanın hayatı uzatılır ve yaşam kalitesi arttırılır.İleri safhada tedavisi zor ve tamamiyle mümkün olmayan kalp yetersizliği hastalığı ,erken dönem de EKO ile saptandığında kolaylıkla tedavi edilir.

3) Kalp krizi (Miyokard infaktüsü)

Ekokardiyografi ile kalbi besleyen büyük damarların (Aort ve pulmoner arter) açık veya kapalı olup olmadığı rahatlıkla saptanabilir. Büyük damarlardaki bulgulardan yola çıkarak küçük çaplı koroner anjiografi ile hastanın ilerde mutlak geçireceği kalp krizi önlenmektedir.

SONUÇ :

40 yaşını geçmiş her sağlıklı erkek ile menopoza girmiş ve östrojen eksikliği olan her kadın yılda bir kez rutin EKOKARDİYOGRAFİ (EKO) yaptırmasında fayda vardır.

Böylece erken teşhis ve tedavi mümkün olacaktır.

erotik shopcinsel dünya