0 212 217 9535 - 36 - 38 (PBX)  Whatsapp 0 543 952 0563 ACİL  0 552 217 9535

Diyabet&Göz

"Dünyada her yıl oluşan yeni körlük vakalarının %10'unun diyabet sonucu olduğunu UNUTMAYIN!"

Diyabette ,böbrekler ve göz hedef organ durumundadır…

Diyabet hastalarında kan şekerinin düzensiz olması ve diyabetin süresi GÖZ üzerinde çeşitli hasarlara sebep olur:

1)Gözün retina tabakasında bulunan damar yapısında bozulma

2)Damar dışına sıvı sızması

3)Göz tansiyonu yükselmesi

4)Dokuda kanamaya sebep olur.

Diyabet süresince zamanla retinayı besleyen bazı damarlar tıkanmaya başlar. Bu tıkanık damarların miktarı arttıkça retina kendisini besleyebilmek için yeni damarlar üretir

Bu damarlar kanamaya ve bozulmaya eğilimlidirler ve günün birinde kanayarak görmeyi tümüyle engellerler. Eğer müdahale edilmez ve ilerleme devam ederse bu yeni damarlar gözün çeşitli alanlarında gelişerek retinayı yerinden ayrıştırabilir veya göz tansiyonunu yükselterek artık önlenemez körlüklere yol açabilirler

Damar sistemindeki bozulma zamanla gözün tabakası olan retinada beslenme bozukluğuna neden olur

Retinanın bozulan bazı damarları kanda bulunan sıvıyı direkt retina içine sızdırırlar ve burada birikerek görmeyi son derece azaltırlar.

ÖNLEMLER

Diyabetik bir hasta dünyada her yıl oluşan yeni körlük vakalarının yüzde 10unun diyabet sonucu olduğunu bilmeli ve olaya ciddi bir yaklaşım göstermelidir

Alınması gereken önlemlerde temel kriterler kısaca şöyle özetlenebilir:

  • Kan şekeri kontrolü
  • Kolesterol seviyesi kontrolü
  • Kan basıncı kontrolü
  • Düzenli göz hekimince kontrol ve gerekirse tedavi.

Diyabette göz için erken teşhis ve tedavinin önemi...

Toplumun yaklaşık yüzde 1-2sinde görülen diyabet (diabetes mellitüs), gelişmiş ülkelerde aktif körlüklerin en sık sebebini oluşturmaktadır.

Zamanında gerekli önlemlerin alınması ile diyabete bağlı körlük komplikasyonunun azaltılabilir olması, erken tanısının önemini netleştirmektedir.

Diyabet hastasının göz muayenesi hangi sıklıkla olmalıdır?

Göz hekimince görülüp, retinada hiçbir diyabetik problem yok" denilen bir diyabetik hasta yılda bir kez, kısmi problemleri oluşmuş bir hasta eğer doktoru daha erken çağırmamışsa 6 ayda bir kez retina muayenesi olmalıdır. Bunun dışında görmede herhangi bir sıkıntı hissedildiği an hemen göz hekimi ile kontak kurulmalıdır. Böylece erken tanı ve erken tedavi ile oluşabilecek birçok ciddi problem önlenmiş olacaktır.

Son olarak; göz ardı edildiği zaman körlüğe götüren diyabetik retiropatinin tedavinin zamanında uygulanması ve hastanın diyet ve dahili kontrolü ile önlenebileceği bilinmeli, rutin göz muayeneleri ihmal edilmemelidir.

erotik shopcinsel dünya