0 212 217 9535 - 36 - 38 (PBX)  Whatsapp 0 543 952 0563 ACİL  0 552 217 9535

Cilt Lekeleri

Cilt Lekelerinin Tedavisi

Ciltteki renk değişiklikleri, deriden daha açık ve daha koyu olmak üzere iki şekilde görülür.

Bazı iyi huylu cilt benleri ,güneş lekeleri, hamilelik lekeleri, çiller, mantar hastalıkları, parfüm dermatitleri, bir takım bitki ve ilaçların allerjik reaksiyonları sonucunda koyu renkli cilt lekelenmeleri olabilir. Bu lekeler yaşamımızı tehdit etmemekle birlikte bir takım kozmetik problemlere sebep olmakta, hatta bu kişilerin sosyal yaşamlarını da etkileyebilen bir takım psikolojik problemlere yol açabilmektedir.Bu tip cilt sorunlarının bazıları ilaçlarla tedavi edilirken, bazıları kimyasal peeling (cilt soyma işlemi) ile düzelmekte, bazılarına lazer, krioterapi(dondurarak tedavi), koterizasyon gibi müdaheleler uygulanabilmektedir.Yapılacak bu müdahalenin tecrübeli uzman hekimlerce yapılması alınacak kozmetik sonucun kalitesini etkilemektedir.

Sıklıkla karşılaştığımız, yüzde görülen koyu lekelerden biri doğum lekeleridir. Kadınlarda yaygın olarak gebelik, doğum kontrol hapı veya östrojen hormonu kullanılması ile ortaya çıkar.Erkeklerde de gelişebilir. En çok alın, yanak ve dudak üzerinde görülür.Öncelikle doğum kontrol hapları kesilmeli,güneşe olabildiğince az maruz kalınmalı, şapka ve güneşten koruyucular kullanılmalıdır.Tedavisinde hidrokinon, azeleik asit veya kojik asit gibi kimyasal renk açıcılar veya günlük uygulanan peeling kremleri kullanılabilir. Ayrıca Dermatoloji Uzmanı tarafında kimyasal peeling uygulanabilir

Güneşin zararlı etkisiyle oluşan güneş lekeleri ve güneşe maruz kalındığında artan çiller de kimyasal peeling ve kriyoterapi ile tedavi edilebilir.

Ciltteki benlerin ise gelişim nedeni bilinmemekle beraber, bu benlerin sayısı genellikle kalıtsal olarak belirlenir ve birkaç taneden düzinelerceye varabilir. Genellikle erken çocukluk yaşlarında ortaya çıkmaya başlarlar ve ergenlik çağında sayıları hızla artar. İlk önce küçük yassı noktalar şeklinde ortaya çıkarlar, daha sonra çapları büyüyebilir. Yıllar geçtikçe kabarıklaşabilecekleri gibi düz de kalabilirler. Benlerin yüzeyi pürüzsüz, pürtüklü, hatta böğürtlen benzeri olabilir, üzerlerinde kalın koyu renkli kıllar bulunabilir. Renkleri ise et renginden daha koyu renklere kadar uzanan bir çeşitlilik gösterebilir.

Melanom ise yine bu cilt benlerine benzeyen çok kötü huylu bir cilt kanseridir. Melanomların 0’u benlerin üzerinde, p’i de normal deride gelişir. Çok sayıda ben olması melanom gelişme riskini arttırr. Özellikle 75’in üzerinde beni olan kişiler melanom açısından sıkı takip edilmelidirler. Ayrıca açık ten rengine sahip olmak, ailede melanom bulunması,uzun yıllar güneşte kalmak riski arttıran faktörlerdir. Bir deri beni birden bire ortaya çıktıktan sonra hızla büyür kabarıklaşırsa, boyutu 6mm ‘nin üzerinde ise, oldukça koyu kahve veya siyah renkte ise, içinde birden fazla renk barındırıyorsa, sınırları düzensiz, girintili çıkıntılı ise, kanıyorsa bir Dermatoloji Uzmanı tarafından acilen muayene edilmelidir. Cilt kanserlerinden korunmanın yolu güneşten sakınmaktır. Özellikle güneşin yerküreye dik geldiği 10.00 –15.00 saatlerinde güneşe çıkmamak, özellikle 15 koruyucu faktörden az olmayan güneşen koruyucuları kullanmak gerekir.

Merkezimizde leke tedavisi dermatoloji uzmanı hekimimiz tarafından

• Ellerde
• Yüzde
• Vücutta

bulunan lekeler ;
• Lazer ile: Ayda bir olmak üzere 4-5 seansta
• TCA (Tri Chloro Asetik Asit) Peeling ile 15-30 günde bir olmak üzere 4-5 seansta tedavi edilmektedir.

Ellerdeki leke tedavisinde seans sonrası 48 saat elin korunması gerekir. Alkali sabun ve su yasaktır.


Esmerlerde leke tedavisi risk içerir. O yüzden mutlaka uzman hekimce yapılmalıdır.

Cildin beyazlaşması ile seyreden hastalıklar ise vitiligo, mantar hastalığı, hassas ciltli çocuklarda görülen beyaz lekelenmelerdir. Ayrıca bazı beyaz lekeler doğuştan itibaren de mevcut olabilir. Ayrıntılı bilgi için Dermatoloji Uzmanımıza başvurabilirsiniz.

erotik shopcinsel dünya