0 212 217 9535 - 36 - 38 (PBX)  Whatsapp 0 543 952 0563 ACİL  0 552 217 9535

Beslenme Takibi

En İyi Gıda Hangisidir?

Bebeğiniz için en iyi gıda anne sütüdür. Ancak anne sütü bebeğin beslenmesi için her zaman yeterli olmayabilir. O zaman bebeği, doktorun önereceği anne sütüne yakın özellikler taşıyan bir mama ile beslemek gerekir.

Bir bebeğin tüm beslenme gereksinimini karşılayacak biçimde geliştirilmiş bir bebek mamasının aşağıdaki özelliklere sahip olması gerekir.

  • Anne sütünde olduğu gibi düşük proteinli olması ve sağlıklı büyüme için gerekli amino asitlerin tümünü içermesi.
  • Anne sütü esas olarak saptanmış sindirimi ve emilimi kolaylaştıracak oranda bir yağ karışımı içermesi.
  • Anne sütünde olduğu gibi karbonhidrat kaynağı olarak yalnızca laktoz içermesi.
  • Böbreklerin sınırlı işlevlerini dikkate alarak anne sütündeki kadar düşük miktarda mineral içermesi.

Oteritelerin bebek beslenmesi konusundaki ortak görüşleri, bebeğin sağlıklı büyüme ve gelişmesi için, anne sütü yada benzeri bir mamanın 4.aydan sonra yeterli olmayacağıdır.

Geleneksel Yöntemlere "EVET", "AMA" ...

Eğer vaktiniz çok, pazardan aldığınız ürünlere güveniniz tam ve elinizde iyi bir liste mutfağınızda tartı aletiniz varsa sizde bebeğinize yemek hazırlayabilirsiniz.İşte yapabileceklerinize birkaç örnek:

  • 6-8. aylarda tahıl mamalarına, meyve püresi ve sebze çorbalarına başlayabilirsiniz.
  • 7-9. aylarda iyice haşlanmış yumurta sarısına çok az miktarda başlayabilirsiniz.
  • Alerji riskin edeniyle yumurtanın beyazını önermiyoruz. Yine bu aylarda beyaz etli balıklara, kıyma içeren sebze çorbasına, köfteye ve tavuğun beyaz etine iyice ufalamak koşuluyla başlayabilirsiniz.
  • Baklagiller çok iyi pişirilmeli ve gaz yapmaması için tel süzgeçten geçirilerek verilmelidir.

İlk Tatlar

Bebeğinize ilk kez vereceğiniz bir gıdanın onun tarafından kabul edilmesini kolaylaştırmak istiyorsanız, bu ilk adımı o açken atmalısınız. Vereceğiniz yiyeceği küçük bir çay kaşığının yada parmağınızın ucuna yerleştirerek bebeğinizin dudakrın değdirin. Bu yeni tattan hoşlanıp hoşlanmadığını kolayca anlayabilirsiniz.

Eğer yiyeceği diliyle iter ve bu tavrını bir iki denemeden sonra da sürdürürse onu daha fazla zorlamamanızı öneririz. Bu yeni yiyeceği bir kez daha denemeden önce üç dört gün beklenizin doğru olacaktır.

Dikkat Dikkat!

Bebeğe verilecek bütün yiyecekler taze katkısız olmalıdır. Kimyasal koyucu madde içeren konserve ve katkı maddeli hazır yiyecekler asla verilmemelidir. Bebek için her öğün taze besin hazırlanmalı ve bu besinler oda sıcaklığında uzun süre bekletilmelidir.

Bebek beslenmesinde uzman firmaların ürettiği kaşık mamaları evde hazırlanan besinlere en iyi alternatifi oluşturmaktadır; dahası gelişen teknoloji sayesinde birçok açıdan evde hazırlanan yemeklerden çok daha besleyici, dengeli, sağlıklı ve doğal beslenme olanakları sunulabilmektedir.

Gizli Açlığa Dikkat!

İnsan beyni gelişiminin ’nı yaşamın ilk bir yılı içinde tamamlar. Yeterli ve dengeli beslenemeyen bebekler hem fiziksel hem de zihinsel gelişim açısından geri kalabilirler.Bazı durumlarda bebeğin açlık sorunu yoktuk, kilosu da normal sınırlar içindedir, ancak zihinser gelişiminde bir aksaklık gözlemlenebilir. Bu”gizli açlık”diye tanımlanan özel bir sorunu akla getirir.

Bu sorunla karşılaşmamak için katı gıdalara geçildiğinde bebeğin yediklerinin sadece miktarına ve bebeği doyurup doyurmadığına değil, içeriğine de önem vermek gerekir.

Dengeli bir pretein, karbonhidrat ve yağ karışımı ile vücut için gerekli yağ asitlerini içeren, başta demir olmak üzere minarel ve vitaminler açısından zengin bir beslenme pragramı bebeğin sağlıklı gelişim göstermesinde yaşamsal bir öneme sahiptir.

Bırakın yemeğin tadını çıkarsın!

Bebeğinizin ilerleyen aylarda kendi kendine beslenmek için çaba göstermeye başlayacak. Bu aşamada ondan büyük bir başarı beklemeyin. Hem kendi kendine beslenmeyi deneyecek hemde yiyecekleri gerçek anlamda yüzüne gözüne bulaştıracaktır. Sabırlı olmalısınız. Bu çabalar onun kendi kendine beslenme yolunda attığı ilk adımlardır ve zaman içinde bu işin üstesinden gelecektir.

Örneğin, 6-7.aylarda bir yemek saatini düşünelim. Yemeğin başında oldukça açtır. Bu aşamada tabağını ondan uzak tutarak kaşıkla beslemeye başlayın. Kaşıkla besleme işlemi sürerken tabağını yavaşça önüne yerleştirip onun katılımını sağlamaya çalışın.Daha sonra bebeğiniz doymuş da olsa önündeki yiyecekle bir süre oynamasına izin verin. Az da olsa kendi başına bir şeyler yemiş olacak. Böylelikle hem kendi başına yeme becerisi gelişecek hem de bir şeyler başarma duygusu.

Sorular ve Cevaplar

Katı Gıdalara Geçmek İçin En Uygun Zaman Nedir?

Bebekten bebeğe değişmekle birlikte geneklikle 4.ve 6.aylar arası en uygun dönemdir. Daha erken geçilmesi ishal ya da alerjiye yol açabilir. Daha geç başlamak ise büyüme geriliği, demir eksikliği anemisi ve enfenksiyon eğilimine yol açar.

Kaşık Mamaları Çok Çeşitli, Hangisinden Başlamak Daha İyi Olur?

Bütün kaşık mamalarındaki besin dağılımı aynı oranda besleyici ve dengelidir. Tadı biberon mamasına daha yakın olduğu ve gluten içermediği için başlangıçta sütlü pirinçli kaşık maması’nı kullanmanızı öneririz.

Kaşık Mamasını yediremedim.Daha Sulu Hazırlayacak Biberonla vermem Doğru Olur mu ?

Katı gıdaya geçerken bebeklerin sorun çıkarmaları çok doğaldır. İlk kez vereceğiniz kaşık mamasını ya da diğer bir katı gıdayı az miktarda ve bebeğiniz açken, özellikle de öğle ya da ikinci öğününde vermeniz doğru olacaktır. Bebek yiyeceği diliyle iterse fazla zorlamayın; üç dört gün sonra yeniden deneyebirsiniz. Kaşık mamasını daha sulu hazırlayıp biberonla vermeniz doğru değildir; bu katı gıdaya geçişi zorlaştırır ve geciktirir.

Bebeğimi Katı Gıdaya Alıştırmak İçin Ona Evde Hazırladığım yemeklerden Tattıramaz mıyım?

Evde hazırladığınız yemekler biz yetişkinler için uygundur, ancak bebeklerin ihtiyaçları daha farklıdır. Evde yapılan en yaygın hata bebekler için hazırlanan gıdaların anneleri damak zevkine göre yapılıyor olmasıdır. Sizin için tadı tuzu yerinde bir yemek bebeğiniz için çok tuzlu yada tatlı olabilir. Bu da bebeğinizin şekerli ya da fazla tuzlu yiyeceklere alışarak ilerki yaşlarda yanlış beslenmesine yol açabilir.

Örneğin, fazla tuz atero skleroza neden olur. Eğer elinizde çok ölçülü bir tarif varsa ve kullandığınız malzemeleri tartma şansına sahipseniz, ayrıca dışarıdan aldığınız yiyeceklerin kimyasal ilaç yada hormon içermediğinden ve dalında olgunlaştığından kuşku duymuyorsanız bebeğinizin gıdasını evde hazırlamanızda hiçbir sakınca yoktur.

erotik shopcinsel dünya